Antoni Aleksandrowicz – malarz, projektant, konstruktor jachtów, ur. w 1868 r. na Podkarpaciu, zm. 1941 r. Działalność żeglarską rozpoczął w Inflanckim Klubie Jachtowym w Rydze, którego następnie został komandorem. Jeszcze w Polsce, a następnie w Rydze studiował malarstwo
i architekturę wnętrz specjalizując się w scenografii.
Studiował również malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, w klasie Karla Rauppa, w latach 1893-1898. Powrócił do kraju po wojnie 1920 roku i poświęcił się tworzeniu podstaw żeglarstwa w Polsce.
Praca to olej na płótnie, sygnowany i datowany lewy dół: „A. Aleksandrowicz 1931”, Wymiary w ramie: 58×74 cm (45×61 cm). Obrazy Aleksandrowicza to prawdziwa rzadkość na rynku sztuki. Pierwsze swoje szlify żeglarskie zdobywał w Rydze, gdzie studiował. Wycieczki na wyspy Zatoki Ryskiej i żeglowanie po nieraz burzliwym akwenie były niezwykłą przyjemnością dla młodych polskich żeglarzy.
W 1921 roku aktywnie działał w Wojskowym Klubie Wioślarskim, jako jeden z pierwszych żeglarzy regatowych. Po utworzeniu Yacht Klubu Polski został jego Wicekomandorem i był w nim rzeczywistym kierownikiem sportowym. Dbał o właściwy kierunek i pozycję regatową klubu, o przygotowanie młodzieży do regat i jej odpowiedni trening, jak również o utrzymanie i rozwijanie dobrych tradycji żeglarskich. Był utalentowanym konstruktorem jachtów żaglowych. Skonstruował klasę tanich, doskonałych łodzi o powierzchni 5m2 żagla, tak zwane V-piątki Aleksandrowicza.
Był także twórcą polskiej klasy narodowej S o powierzchni żagla 10m2, klasy E o powierzchni żagla 20m2, a później klasy L skośnodennej o powierzchni żagla 15m2.
W 1928 roku Aleksandrowicz zorganizował pierwszy kurs dla sędziów regatowych, na których prowadził wykłady. Kurs ten stworzył podstawy organizacji regat i pracy komisji regatowych.
W kwietniu 1929 roku wybrano Aleksandrowicza prezesem PZŻ, uważanego za najwyższy autorytet regatowy. W 1930 roku wydał książkę pod tytułem „Sport Żeglarski”, zawierającą wiadomości historyczne, organizacyjne, techniczne i regatowe o jachtingu.
19 marca 1931 „za zasługi na polu rozwoju sportu” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Złotym Krzyżem Zasługi.
Z inicjatywy Aleksandrowicza w 1933 roku nad przepięknym jeziorze Białym w Augustowie, powstaje oddział YACHT KLUBU POLSKI AUGUSTÓW.