Przejdź do treści Przejdź do stopki

Ścigamy się w regatach Podlaskiej Ligii Żeglarskiej

Jesteśmy współorganizatorem cyklu regat Podlaskiej Ligii Żeglarskiej, w ramach której ścigamy się w klasie Omega standard. Omega, to bardzo popularny w Polsce jacht żaglowy, regatowy i turystyczny. Konstruktorem był Juliusz Sieradzki (na zdjęciu poniżej) a w skład zespołu wchodzili Leon Jenesza, Zbigniew Szymański oraz Mieczysław Boczar. Pierwsze Omegi powstały w Warszawie w czasie okupacji w roku 1942 – wzorowane były na niemieckich łodziach typu H.

Pierwsze Omegi były drewniane o poszyciu listewkowym. W połowie lat 70 zaczęto produkować już laminatowe.

Omega regatowa

Załoga to podczas regat 3 osoby. Klasa sport posiada spinaker, trapez do balastowania i liczne regulacje żagli. Długość tej żaglówki to 6,20m. Powierzchnia żagli wynosi około 15m2. Na zdjęciu poniżej pierwszy konstruktor Omegi, Juliusz Sieradzki.

Oprócz Mistrzostw Polski są rozgrywane regaty z cyklu Pucharu Polski oraz liczne zawody mniejszej rangi. Pierwsze Mistrzostwa Polski w klasie Omega zorganizowane zostały w roku 1951.

Powstawały też różne odmiany Omeg, do których możemy zaliczyć wersję kabinową czyli „alfę”, czy też „bisomegę”. Czasem zdarzały się również modyfikacje w ożaglowaniu jednostek.

Do żeglugi turystycznej na dłuższych trasach z koniecznością pokonania rzek i kanałów, stosowane są przyczepne silniki zaburtowe. Załoga max 6 osób.

Nie ma chyba dziś w Polsce bardziej znanej jednostki regatowej i turystycznej niż Omega.

Nasi ligowi koledzy zwyciężyli w I Ogólnopolskich Regatach Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ. „Dżygitci” wygrali pierwszą edycję tych regat reprezentując naszą Podlaską Ligę Żeglarską. Sternikowi i załodze ogromne gratulacje. Załoga w składzie Maciej Garniewski, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ksok, reprezentująca Podlaską Ligę Żeglarską, która wygrała dwa z dwunastu biegów i aż czterokrotnie mijała linię mety jako druga.

UKS Akademia Augustów

W ostatnim czasie UKS Akademia Augustów nawiązała współpracę ze sklepem żeglarskim i motorowodnym BOATSHOP, który wspiera klub w rozgrywkach żeglarskich Podlaskiej Ligi Żeglarskiej. Akademia Augustów BOATSHOP Team otworzyła sezon żeglarski 2021 na Zalewie Sokólskim, a już w czerwcu organizują wyścigi na Jeziorze Białym w Augustowie.

Pierwsze rozgrywki ligowe odbyły się w 2017 r. Podlaską Ligę Żeglarską tworzą zawodnicy i organizatorzy regat żeglarskich. Zawody są rozgrywane w najliczniejszej klasie amatorskiej, tj. Omega Standard. Mimo zaciętej walki na wodzie zawodnicy Podlaskiej Ligi Żeglarskiej tworzą wielką żeglarską rodzinę. To wspaniali ludzie, dla których warto poświęcić wiele weekendów. Wystarczy tylko spakować torbę, śpiwór, Omegę i przyjechać do nas na regaty Podlaskiej Ligi Żeglarskiej!

Organizowane są również wykłady szkoleniowe w celu podnoszenia umiejętności żeglarzy. Średnio w regatach Podlaskiej Ligi startuje od 10 do 18 załóg. Przez minione lata mieliśmy okazję ścigać się na licznych akwenach: Zalewie Sokólskim, Zalewie Siemianówka, Jeziorze Białym, Jeziorze Necko, Jeziorze Rajgrodzkim, Jeziorze Wigry, Jeziorze Olecko Wielkie oraz Jeziorze Ełckim.

YACHT KLUB POLSKI AUGUSTÓW
ul. ks. Skorupki 9
16-300 Augustów
NIP: 846 167 34 51
REGON: 527254244
Nr konta bankowego BNP PARIBAS:
22 1600 1462 1732 3599 5000 0001

Tel: +48 600 590 707

Wielka pasja żeglarska
Tradycja od 1924 roku

YKP_WebMaster © 2024. All Rights Reserved.

error: Content is protected !!