Przejdź do treści Przejdź do stopki

O nich zawsze będziemy pamiętać

„Honorowy Członek Klubu YKP Augustów” to tytuł nadawany osobom, które zasłużyły się dla klubu żeglarskiego i są uhonorowane w sposób szczególny. Przyznanie tego tytułu może być uzależnione od różnych kryteriów, takich jak wkład finansowy, działalność społeczna, osiągnięcia sportowe czy ogólna promocja Klubu. Przez okres działalności naszego Klubu mieliśmy szczęście znać i pracować z wieloma wybitnymi trenerami, żeglarzami i co najważniejsze ludźmi wielkiego serca. Oddani żeglarstwu całkowicie, wychowali wiele pokoleń młodych żeglarzy, którzy wpojoną pasję przekazują następnym pokoleniom.

Praca ich jest doceniana przez wszystkich i przynosi nawet po latach godne rezultaty. Zdobywali wiele medali, nagród i tytułów w swoich klasach. Byli i są dla nas wzorem do naśladowania, a naszym zadaniem jest przekazać ich dorobek następnym pokoleniom.

Przyznanie tytułu Honorowego Członka jest podejmowane zazwyczaj decyzją Zarządu Klubu lub Zgromadzenia Członków Klubu.

Wnioski o nadanie tego zaszczytnego tytułu prosimy zgłaszać do Zarządu Klubu.

 Taki tytuł jest wyrazem uznania dla wkładu danej osoby i może być związany z pewnymi przywilejami, takimi jak udział w wydarzeniach Klubowych czy dostęp do specjalnych udogodnień.

Oto kilka powodów, dla których ktoś mógłby zostać uhonorowany jako „Honorowy Członek YKP Augustów”:

  1. Wsparcie finansowe: Osoba, która znacząco przyczyniła się do finansowania Klubu poprzez donacje, sponsorowanie wydarzeń lub zakup ważnego wyposażenia.

  2. Działalność społeczna: Osoba zaangażowana w działalność społeczną na rzecz Klubu, np. poprzez organizowanie imprez, szkoleń czy akcji charytatywnych.

  3. Osiągnięcia sportowe: Żeglarze, którzy osiągnęli wybitne sukcesy w regatach i zawodach żeglarskich, mogą być uhonorowani za reprezentowanie Klubu na arenie krajowej lub międzynarodowej.

  4. Promocja klubu: Osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji Klubu żeglarskiego poprzez działania medialne, organizację imprez czy współpracę z lokalnymi społecznościami.

  5. Długoletnie członkostwo: W uznaniu za długoletnie zaangażowanie trenerskie, zawodnicze i lojalność wobec Klubu, niezależnie od innych osiągnięć.

„Pasja, Przyjaźń, Żeglarstwo – Honorowy Członek Klubu to żeglarz, który zmienia fale na historię.”Komandor YKP Augustów, Robert Dąbrowski

Antoni Aleksandrowicz

Założyciel YKP

Antoni Antonowicz

Trener i konstruktor

Święty Mikołaj - patron żeglarzy

W grudniu nasze ulice, centra handlowe i sklepy wypełniają się setkami brodatych postaci w czerwonych ubraniach, nieodłącznie kojarzonych z gwiazdką, prezentami i Bożym Narodzeniem. Święty Mikołaj w swej dzisiejszej, komercyjnej odsłonie, przybywa z dalekiej Laponii lub Bieguna Północnego. w saniach zaprzężonych w magiczne renifery. Warto jednak przypomnieć nieco genezę i historię tego wizerunku, zwłaszcza, że mocno wiążą się one z żeglarstwem. W jaki sposób?

Dzisiejszy obraz, poczciwego wesołego dziadka, który sypie prezentami z rękawa czerwonego płaszcza, został wykreowany przez koncern Coca Cola w roku 1930 i wraz z ekspansją produktów tej marki zdobył współczesny świat. Z lodowatej północy Mikołaj zaczął przybywać dopiero w XIX wieku. Dopiero wtedy zasiadł na reniferowych saniach a jego domem stał się Biegun Północny. Taki obraz stworzyła i utrwaliła kultura amerykańska, dopasowując go do zaśnieżonego, północnego krajobrazu i szybko wypierając pierwowzór.

Pierwowzorem zaś. był uznany w prawosławiu i katolicyzmie za świętego Mikołaj z Miry, zwany również Mikołajem z Bari. Urodził się na około roku 270 w Patras w Gracji. w zamożnej, kupieckiej rodzinie. Znaczny rodowy majątek rozdawał jednak chętnie biednym i potrzebującym, przez co imię Mikołaj jest dziś synonimem darczyńcy i dobrodzieja. Jego troskliwość, szczodrość i pobożność zyskały mu przychylność wiernych i przyniosły wybór na chrześcijańskiego biskupa miasta Myra (obecnie Demre w Turcji), gdzie po wielu latach duszpasterskiej posługi zmarł, w dniu 6 grudnia między rokiem 345 a 352. W XI wieku, po najeździe Arabów na Mirę, jego szczątki zostały przeniesione do włoskiego Bari, gdzie jest dziś największe sanktuarium ku czci świętego Mikołaja na świecie. Początek kultu Mikołaja i pierwsze wzmianki o nim datuje się na VI wiek. Wówczas też powstają pierwsze hagiografie i legendy o cudach jakich miał dokonać.

Jest wśród nich i ta, która stawia Mikołaja na ołtarzu jako patrona żeglarskiej i marynarskiej braci. Historia dotyczy wyprawy do Jerozolimy w której uczestniczył biskup Miry. Podczas rejsu na morzu rozpętał się jesienny sztorm, który miotał malutkim stateczkiem i byłby go rozbił w drzazgi, gdyby nie żarliwe modlitwy Mikołaja. Ich siła zatrzymała gwałtowną burzę i uratowała biskupa i całą załogę.

 

Żaglowiec bez przeszkód dotarł do Ziemi Świętej, zaś członkowie załogi zaczęli sławić imię biskupa. Po wyniesieniu Mikołaja na ołtarze, ludzie morza wybrali go na swego patrona. Tak jest do dziś. Święty Mikołaj jest najpopularniejszym patronem żeglarzy, marynarzy oraz wszystkich ludzi morza i żeglugi śródlądowej, a kościoły pod jego wezwaniem pobudowane są w bardzo wielu portowych miastach świata. W innym przekazie Mikołaj ratuje żeglarzy z Miry od głodu. W jeszcze innym od burzy ocalił rybaków, dlatego i przez nich otaczany jest pobożną estymą. Jest zresztą święty Mikołaj również patronem, między innymi kupców, bednarzy, piwowarów, cukierników, panien na wydaniu a nawet złodziei. Jest on również opiekunem wielu, nie tylko nadmorskich miast (na przykład Liverpoolu, Aberdeen, Amsterdamu, Bari, Berlina, Moskwy, a w Polsce Bydgoszczy, Chrzanowa, czy Głogowa) a nawet całych państw: Rosji, Albanii czy Grecji

Jako znany darczyńca i jako patron żeglarzy przez długie wieki, zanim „przesiadł się” na sanie, Mikołaj przybywał do Europy na żaglowcu z południowych mórz, ze swym ciemnoskórym pomocnikiem, znanym na Zachodzie jako Czarny Piotruś (Zwarte Piet). W swych ładowniach przywoził bogate i pachnące słońcem podarunki. Czego dziś życzymy wszystkim czytelnikom naszego portalu. Wesołych Świąt!!

Autor tekstu: Redakcja zegluje.pl

YACHT KLUB POLSKI AUGUSTÓW
ul. ks. Skorupki 9
16-300 Augustów
NIP: 846 167 34 51
REGON: 527254244
Nr konta bankowego BNP PARIBAS:
22 1600 1462 1732 3599 5000 0001

Tel: +48 600 590 707

Wielka pasja żeglarska
Tradycja od 1924 roku

YKP_WebMaster © 2024. All Rights Reserved.

error: Content is protected !!